בשם האם

למרות שבהוליווד הציגו אותה כמאין מקביל הינדי של השטן, היא נחשבת לאחת הישויות הרחומות ביותר שיש. אנשים קוראים לה אמא למרות שהיא חורצת לשון ועוטה גולגלות. מקריבים לה בעלי חיים, למרות שהיא, כניראה, לא ממש בעד זה. על אמא קאלי, אחת הישויות האהובות בהודו.
דורגה – אם היקום
.
בתוך מערה סודית ורחבת ידיים, לרגלי פסל של דמות זוועתית, מתרחש פולחן אפל. הכוהן הראשי ממלמל מנטרות בטון מאיים בעוד חסידיו השוטים מתבוננים מהופנטים במחזה. על מתקן המחובר למנוף קשור הקורבן חסר האונים. הקולות מהדהדים במערה בעוד המנוף מוריד את הקורבן המסכן אל תוך בריכה של אש נוזלית.
ודאי קשה לכם להאמין שדבר שכזה אכן קורה אי שם בהודו. ובכן, הוא לא. הסצינה הדמיונית שתוארה לעיל אינה אלא סצינה מתוך הסרט "אינדיאנה ג'ונס והמקדש הארור" המתאר את פולחן האלה קאלי כפי שהוא נראה בדמיונו של הבמאי ג'ורג' לוקאס.
.
.
במקדש קאלי גהת בכלכותה מצטופפים מדי יום מאות אנשים כדי לראותה. יש לה כל כך הרבה דמויות ושמות. היא בת זוגתו של שיווה ואמם של גנש וקרטיקה. היא האמא של כל העולם וכל מה שסביבנו זו היא. שיווה ירד לעולם כדי לעבר אותה ומאיחוד זה נוצרו כל הדברים שבעולם. לפעמים היא דמות חסודה לצד בעלה ושמה פרוותי, לפעמים היא הלוחמת העזה הרכובה על אריה ושמה דורגה ולפעמים היא הדמות החורצת לשון של קאלי העונדת זר של גולגלות כדי להזכיר לנו איך כל העולם הזה נולד ומת. שלושת עיניה הן עבר, הווה ועתיד.
.
מקדש קאלי גהת בכלכותה
.
מי שהגיע מבחוץ ולא טרח לברר מה עומד מאחורי האיקונוגרפיה המדוברת אפשר שימצא כאן אוצר בלום של אפשרויות להתפלספויות אנטרופולוגיות אוריאנטליסטיות. למיסיונרים הנוצרים של המאה ה-19 דמות מאין זו היתה בדיוק מה שהם קיוו למצוא אצל אותם פרימטיבים שעדיין לא אימצו את האמת המוחלטת התנכית. אם כן, כיצד זה שמיליוני אנשים רואים בה התגלמות הרחמים עלי אדמות וקוראים לה אמא?
.
מקדש קאלי – ג'יאפור
.
לפני מיליוני שנים היא התגלתה כדי לגאול את העולם מעולו של שד נוראי. היא הופיעה מולו רכובה על אריה ואוחזת בשלל כלי נשק בידיה הרבות. אולם המשימה היתה קשה יותר משנראתה. כי לאותו השד היתה תכונה מיוחדת: כל טיפת דם שלו שנפלה על האדמה הצמיחה במקום עוד שד בדיוק כמוהו. כך שכל פציעה שהוא ספג וכל טיפת דם שניתזה ממנו גדלו והפכו לצבא איתו היתה צריכה הלוחמת להתמודד. אך לאם היקום היתה תחבולה משלה: היא הופיעה בדמות שחורה ומאיימת ושלחה את לשונה הארוכה כדי לקלוט כל טיפת דם לפני שתגיע לקרקע. כך ניצחה האם בקרב על ידי שליקקה את פצעיו של אויבה. מה יותר רחום מזה?
.
.
בצד הצפוני של העיר כלכותה נמצא מקדש נוסף, מקדש דקשינשוואר. דמות קאלי במקדש זה היא מהפופולאריות ביותר בהודו, בעיקר בגלל העובדה שאחד הכוהנים שלה היה שרי רמקרישנה, אחד המיסטיקנים החשובים ביותר שהניב הרנסנס הבנגלי של המאה ה-19. שרי רמקרישנה היה למעריץ כה נלהב של אמא קאלי, עד כדי כך שסירב להקדיש את תשומת ליבו ולו במעט לכל דבר אחר חוץ מדמותה של האם, גם אם הדבר עלה לו בבריאותו. גם כאשר חכמים גדולים אמרו לו שהגיע הזמן לזנוח את הפולחן הצורני ולהתחיל למדוט על המופשט וחסר הצורה, הוא סירב והיה כבול בדעתו לשמר את דבקותו לאם בדמותה הצורנית כקאלי.
.
מקדש דקשינשוואר
.
סוואמי ויוקננדה, מי שהוכתר מאוחר יותר כממשיך דרכו של שרי רמקרישנה, נאלץ להתמודד עם דעות קדומות רבות בתור ההודי הראשון שהציג את ההינדואיזם במערב. כמו משכילים הינדים רבים בדורו, סבל ויוקננדה מרגשי נחיתות אל מול התרבות המערבית ושאף להצניע אמונות ומנהגים רבים מחשש שיראו למערביים כפרימיטיבים. מובן שהסגידה של הגורו שלו, שרי רמקרישנה, לפסל של אלה שחורה העוטה מחרוזת גולגלות וחרב לא היתה דבר שהוא רצה לשים עליו דגש בפני העיניים הביקורתיות של המערביים, למרות שמבחינת רמקרישנה היתה סגידה זו כלל ועיקר. לעזרתו, גייס ויוקננדה את פילוסופיית האחדות הגורסת כי המוחלט הוא דבר מופשט ולא צורני וכי כל סגידה צורנית היא דימוי נחות ושולי. בפועל מדובר בהקצנה של פילוסופיה מסויימת מאוד בהינדואיזם אשר לא היתה אפילו דעת רוב. אולם מאז הציג ויוקננדה כך את הדברים בפורום מערבי, התבססה בהתאם הדעה הרווחת במערב לגבי ההינדואיזם.
.
סוואמי ויוקננדה
.
מדוע הסגידה לאם היקום היא דבר כל כך פופולארי? ובכן, אומרים עליה שהיא רחומה ביותר ומתרצה בקלות. במקדשים מסויימים מתירים למאמינים להביא להביא לה מנחות של אלכוהול ואז לקבל חזרה את האלכוהול בתור פרסאד ("חסד עליון"). רוב ההינדיפ נמנעים מאכילת בשר, אולם קאלי מותירה למאמיניה לאכול בשר בתנאי שהשחיטה נעשית במקדשה ובתנאים מסויימים מאוד: התיש מובא אל המקדש על ידי המאמין עצמו. הוא מקושט בזרים ומובא כמנחה לפני האם. צווארו של התיש מונח על משענת מיוחדת והכוהן מסיר את ראשו במכת חרב אחת. המאמין נאלץ לחזות בכל התהליך. מובן שהדבר מצמצם בצורה משמעותית את כמות אוכלי הבשר ומגביר את החמלה כלפי בעלי החיים.
.
משענת השחיטה במקדש קאלי
.
נחזור אל אינדיאנה ג'ונס. בסרטו, שולף לוקאס מושג הינדי נשכח: טאגי. הטאגי הינו פולחן קאלי קיצוני במהלכו שואפים המאמינים להשיג טובות הנאה מן האם באמצעות קורבן אדם. פולחן הטאגי, שהיה מחתרתי ושולי, הפך בתיאורו של שפילברג לכלל ועיקר בפולחן קאלי. אם נעיין בכתבי ההינדואיזם, נגלה שפולחן הטאגי מוגדר כמגונה וכי האם עצמה שוללת אותו.
הפוראנות מספרות על איש קדוש בשם ג'דה בהארת שנחטף על ידי טאגים ועמד להיות קורבן במקדשם. במהלך הטקס, פרצה קאלי מתוך דמות האבן שלה, שחטה את הטאגים בזה אחר זה והצילה את ג'דה בהארת מלהיות קורבנה (ניראה שהקורבן האמיתי שקאלי רוצה שנקריב הוא ה"טאגי" שבתוכנו). סיפור נוסף הקשור לקאלי הוא על מאמין שהתכוון להקריב את ראשו שלו על מזבח האם ורגע לפני שהוריד את החרב על צווארו התגלתה אמא קאלי לפניו והודיעה לו כי אין צורך להקריב את ראשו וכי די יהיה אם יקריב אגוז קוקוס (שבירת אגוז הקוקוס כמנחה במקדש מסמלת את ניתוץ האגו). גם קורבן התיש אינו דבר מועדף על ידי האם, אך היא סובלת אותו.
.
קאלי מצילה את ג'דה בהארת
תבליט על קיר מקדש
.
רוב מאמיניה של קאלי מבקשים ממנה שתעניק חהן כסף וכוח והיא ממלאת את הבקשות. אבל תמיד לצווארה זר גולגלות כדי להזכיר לכולם כי כל ברכה חומרית סופה להתכלות. למעשה, ישנן גם טובות הנאה רוחניות יותר שאפשר לקבל מהאם. היא המאיה, האשליה הקושרת אותנו אל החומריות. את האשליה הזאת היא גם יכולה להסיר. המיסטיקנים ההינדים חובבי קאלי נעזרים בה כדי להבית שכל מה שאנו יכולים להשיג בעולם הזה אינו אלא אשליה וכי עלינו לשאוף תמיד גבוה יותר.
.
פולחן קאלי, שתי גרסאות
ככה זה ניראה אצל ג'ורג' לוקאס (קישור ישיר):

ככה זה ניראה במציאות (קישור ישיר):

Facebook comments:

comments

Powered by Facebook Comments

הפוסט הזה פורסם בתאריך בנגל המערבית, הודו 2010, קדושים. קישור קבוע.

6 Responses to בשם האם

 1. says: Vekoslava

  I just could not depart your site in the past suggesting that I remarkably really enjoyed the regular information a person deliver to your guests? Is going to be back again frequently in order to test up on new posts

 2. says: Jamesina

  Hi anybody. I used to be just surfing the online world for fun and came upon your website. Terrific article. Thanks a whole lot for sharing your working experience! It is actually good to understand that a lot of people nonetheless place in an hard work into taking care of their web pages. I will be sure you check back again

 3. says: Albertyne

  useful task for bringing some thing new to your internet!

 4. 11. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I've shared your web site in my social networks!

 5. פינגבאק: הודו 2010-2011 – סיכום | OmerStory

 6. says: אבי

  מעניין מאד, תמשיך לתאר ולספר להנאתנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>