אדון עולם (2) – מה אלוהים אוכל?

הוא אוכל, הוא נוסע במרכבה, הוא אפילו נולד מחדש. פעם בשנה המלך של העיר מטאטא עבורו את הדרך. עוד על ג'גנאת, האל השוכן במקדש בפורי.
למאמר הקודם על פורי ומקדש ג'גנאת: אדון עולם על שפת הים.
.
ג'גנאת, בלדוה וסובהדרה – ציור מסורתי בסגנון אוריסה
.
מקדש ג'גנאת שבפורי, אחד המקדשים המרשימים בהודו ואחד מאתרי העליה לרגל החשובים להינדים. צי של כוהנים ברהמינים, בני הקסטה הגבוהה ביותר בהודו, משרתים במקדש הזה במלאכות כגון ניקיון ובישול עבור שלושת הישויות השוכנות במקדש: ג'גנאת ("אדון העולם"), בלדוה וסובהדרה. מדי יום מוגשים לפני אדון העולם, אחיו ואחותו מגוון של מאכלים בכדי חרס. האש במטבחו של המקדש בוערת ברציפות מזה אלפי שנים. המאכלים השונים המוגשים לאל מבושלים על פי מתכונים סודיים העוברים בין הכוהנים מדור לדור. שלושת דמויות העץ מחוללות הניסים בעלות הפנים המחייכות מקבלות את המנחות בשמחה ואף מחלקות אותם בין המאמינים הבאים לבקר במקדש.
.
שער הפרשים – אחד מארבעת שערי המקדש
.
כיצד אלוהים אוכל? קצת רקע על המקדשים בהודו: האלוהים, על פי הפילוסופיה ההינדית, אינו רק בורא ונסגד. הוא חווה יחסים עם מאמיניו. מעבר לכך, הוא רוצה לחוות יחסים שכאלו. עד כדי כך שהוא מופיע עלי אדמות בדמות שאפשר לראות, לגעת ולהגיש לה מאכלים. את הדמות הזאת אפשר למצוא במקדש. ברגע שמתחילים לסגוד לייצוג הצורני המופיע במקדש, אלוהים בעצמו בא לשכון שם ומתפקד בהתאם. במקדש ג'גנאת בפורי אלו שלושת דמויות העץ הענקיות ג'גנאת, בלדוה וסובהדרה. במאמרי הקודם על המקדש דנתי בקצרה בנסיבות הפלאיות שהביאו להופעתן של שלושת הדמויות במקדש. מזה אלפי שנים נערך סביבן פולחן שלם של טקסים יומיים. אל האל מתייחסים כאל ישות מכובדת. מגישים לו חפצים שמשרת נוהג להגיש למלך. מלבישים אותו בבגדים חגיגיים מדי יום. בשעות בהן המקדש פתוח, מאות מאמינים צובאים עליו, מופיעים לפני האל ומציגים תפילותיהם ובקשותיהם בפניו. נהוג להביא מנחה קטנה: מחרוזת פרחים, קטורת, חבילת ממתקים. מי שלא הביא מנחה יכול לשלשל כמה מטבעות אל תיבת התרומות. מדי לילה נסגרים שערי המקדש והכוהנים מציעים לאל מיטה ומשכיבים אותו לישון.
.
אחד הכוהנים במקדש ג'גנאת
.
את האוכל מבשלים בכדי חרס במטבח המקדש שאמור להיות גדול ומפואר. לאחר מכן מוגשים המאכלים לפני ג'גנאת, בלדוה וסובהדרה בטקס מיוחד. מכיוון שהמאכלים הוצעו בדבקות רבה, האל מקבל אותם. לאל אין בעיה לאכול עם העיניים מבלי שהאוכל יתכלה תוך כדי הפעולה. לאחר סעודת האל, האוכל בכלים הוא שאריות ארוחתו של האל. בהודו מכנים זאת פרסאד ("חסד"). הפרסאד נותר על כלי האוכל על מנת שמאמיניו של האל יוכלו להנות ממנו. בכל מקדש בהודו נהוג לחלק פרסאד למבקרים הבאים במקדש. במקדש ג'גנאת מדובר בכמויות עצומות של אוכל ורוב המבקרים נוהגים להנות מסעודת פרסאד באולם מיוחד במקדש ואף לקחת חבילות של פרסאד הביתה. אפילו אלו שאינם הינדים ונאסרה עליהם הכניסה למקדש יכולים לקבל פרסאד מחוץ למקדש.
.
מקדש ג'גנאת מהכיכר הסמוכה
.
ג'גנאת, אחיו ואחותו מקבלים יחס של מלכים. למעשה, אפילו המלך של פורי מתנהג כמו בן המעמד הנמוך בנוכחותם, עד כדי כך שפעם בשנה הופך המלך של פורי למטאטא רחובות. מדי שנה נערך בפורי פסטיבל הרטהא-יטרה ("פסטיבל המרכבות"). לכבוד הפסטיבל נבנות שלושה מרכבות ענק עבור שלושת הישויות. גלגלי הענק של המרכבות והשלד הענקי המרכיב אותן מגולפים ונצבעים בידי אמנים. יריעות בד ענקיות מכסות את השלדים לכדי שלושת אוהלי ענק. לאחר שעולים שלושת אדוני העיר על המרכבות, מתחיל המסע לאורך הכביש הראשי אל מקדש גונדיצ'ה. הציבור הרחב מוזמן למשוך את עגלות הענק בחבלים אל עבר המקדש. ולפני האירוע קורה דבר מופלא: מלך העיר, הגג'פאתי מהראג'ה, נוטל מטאטא ומתחיל לנקות את הדרך לפני שלושת המרכבות. מסורת זו, במהלכה הופך המלך למטאטא רחובות לנוכח האל, היא ייחודית לעיר פורי.
.
מקדש גונדיצ'ה אליו מגיעות המרכבות
.
מדי 12 שנה, באירוע נדיר, שלושת הדמויות של ג'גנאת, בלדוה וסובהדרה נולדות מחדש. העץ לצורך גילופן של הדמויות מגיע מהיער הסמוך לפורי. לא כל עץ יכול לשמש למטרה הזו. זה חייב להיות עץ מיוחד המכיל עליו סימנים מבורכים מסויימים. מיקומו של העץ מתגלה לכוהן הראשי של המקדש בחלום. לאחר ההתגלות, יוצאים הכוהנים אל היער למצוא את העץ. שלושת גופיהם החדשים של ג'גנאת, בלדוה וסובהדרה מגולפים מהעץ ונצבעים. שלושת העתקים מדוייקים שנראים בדיוק כפי שנראו שלושת הדמויות לפני אלפי שנים. בטקס אינטימי שאינו נחשף לציבור הרחב, מעביר כוהן את "הלב" של ג'גנאת מדמותו הישנה אל החדשה. את ההעברה מבצע הכוהן כשהוא סגור עם שלושת הדמויות בחדר מבודד. עיניו מכוסות וידיו מכוסות בכפפות. מהי אותה חבילה מסתורית, "ליבו של ג'גנאת"? איש לא יודע בוודאות. יש האומרים שזהו אפרו של קרישנה. בתקופה שהמקדש נשלט בידי בודהיסטים, טענו כי זו אחת משיניו של הבודהא. ספקולציה נוספת ששמעתי היום היא שזהו ארון הברית האבוד של בני ישראל. לאחר הוצאת הלב, רוחץ אותו הכוהן מעט, מושח אותו בשמן עץ האלמוג ומעבירו אל גופו החדש. שלושת הגופים הישנים מושלכים אל הים בטקס חגיגי ושלושת הגופים החדשים עוברים לגור במקדש.
.
המקדש בשעת הדימדומים
.
בראש המקדש מתנוסס גלגל ענק הסובב להבות, הסודהרשן צ'קרה הקרוי גם נילצ'אלה צ'קרה. מרחוק הוא ניראה די קטן אך גודלו בפועל הוא מעל שלושה מטרים. מי שנאסרה עליו הכניסה למקדש או פשוט רוצה להימנע מהדוחק, יכול להביט בגלגל מכיכר השוק הסמוכה ולקבל את אותו החסד. הדגלים המתנוססים על ראש המקדש מוחלפים מדי יום והדגלים הישנים ניתנים למבקרים במקדש תמורת תרומה ראויה. פעמיים בחודש, ביום האחד עשר למולד הירח וביום האחד עשר לירח המלא, מדליק אחד הכוהנים לפיד בראש המקדש. לאחר ההדלקה הוא מתפלל לאל שישמור את מלכה של העיר פורי.
.
גלגל הסודהרשן
.
עד כאן המאמר השני שלי מפורי. צפו גם למאמר שלישי וכמו תמיד, שאר התמונות בפייסבוק. אשמח אם תגיבו לי!

Facebook comments:

comments

Powered by Facebook Comments

הפוסט הזה פורסם בתאריך הודו 2010, פורי, קרישנה. קישור קבוע.

9 Responses to אדון עולם (2) – מה אלוהים אוכל?

 1. says: Nutri green

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You
  clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos
  to your blog when you could be giving us something enlightening
  to read?

 2. "Appreciate you sharing, great blog article.Thanks Again. Cool."

 3. Using coupons isn't old-fashioned; it's a great way for you to find out how you can save a few dollars here and there when you need to buy things. It doesn't matter what you are buying, there is usually a coupon to help you out. Use the tips in this article to help you get smart about coupons.

 4. says: criminal

  Nice camera I would love to have one.

 5. I believe that avoiding highly processed foods would be the first step to be able to lose weight. They will often taste excellent, but refined foods currently have very little nutritional value, making you eat more simply to have enough energy to get with the day. If you're constantly eating these foods, converting to grain and other complex carbohydrates will help you have more energy while consuming less. Great blog post.

 6. I believe that avoiding processed foods may be the first step to lose weight. They may taste good, but prepared foods possess very little nutritional value, making you feed on more in order to have enough energy to get over the day. When you are constantly eating these foods, switching to whole grain products and other complex carbohydrates will let you have more vitality while taking in less. Interesting blog post.

 7. פינגבאק: הודו 2010-2011 – סיכום | OmerStory

 8. says: אבי

  גדול-השאר בפייס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>