רחצה בגנגה – המדריך המלא

גנגה, הנהר שמגיע מחוץ לעולם וחיידקים לא מצליחים להתרבות בו, מנקה את החטאים של כל מי שטובל בו. מה כל כך מיוחד בנהר וכיצד טובלים?

גדת הגנגה – ורנסי

לפני שנים רבות ביקש המלך בהגיראטה לטהר את אפר אבותיו. על כן קיים סיגופים קשים משך תקופה ארוכה תוך שהוא מבקש מהנהר השמימי גנגה לרדת אל העולם. גנגה אכן ירדה אל העולם ובכמויות עצומות שאיימו להציף את האדמה כולה. על כן התפילה הבאה של המלך בהגיראטה היתה אל האל שיווה. שיווה הגיע אל מקורות הגנגה בהימלאיה וכרך את שיערו הארוך לכדי סכר סביב הגנגה תוך שהוא מותיר אך לזרם אחד לרדת אל האדמה ולטהר אותה. גנגה הפכה לכוח חשוב בעולם. היא מטהרת ושוטפת הלאה את אפר המתים ושוטפת את החטאים של כל הטובלים בה. בהודו קוראים לה אמא גנגה.

שיווה סוכר את הגנגה – דיורמה באחד המקדשים ברישיקש

מקורות הגנגה בהרי ההימלאיה. ארבעה מקדשים מציינים את ארבעת המקורות העיקריים: ימונוטרי במקורות הימונה, גנגוטרי במקורות הגנגה, קדקרנאט במקורות המנדקיני ובדרינאט במקורות האלקננדה. במורד ההר מתנקזים שלושה מן הנהרות אל נהר ראשי הקרוי מעתה גנגה וזורמים דרך רישיקש והיידרבאד בעוד נהר הימונה זורם דרך ניו-דלהי, מטהורה ואגרה ופוגש את הגנגה באללחבאד. בעבר נפגש איתם במקום זה נהר נוסף בשם הסרסווטי אך מאז שיבשה פוגשת אותם הסרסווטי ברוחה בלבד. מקום המפגש, הסנגם, הוא המקום בו נערך מדי 12 שנה הקומבה-מלה, אירוע אשר במהלכו טובלים המוני בני אדם במפגש הנהרות בו זמנית. מכאן ואילך ישנו זרם אחד בלבד, הגנגה. העיר הראשונה בה עוברת הגנגה במתכונתה זו היא ורנסי.

מקדש צף על הסנגם – אללחבאד

האטרקציה העיקרית שהופכת את ורנסי למקום עליה לרגל הוא נהר הגנגה. חופי הנהר קרויים גהטה ולרוב תמצאו בהם גרם מדרגות היורד אל תוך המים. עולי הרגל נוהגים לטבול בגהטות במורד הנהר אחת אחרי השניה. כמו כן, יש לגנגה שימושים יומיומיים רבים: רחצה, כביסה, הורדת הג'מוסים על ידי הרועים לרחצה, פינוי פסולת וכמובן פינוי אפר המתים. פסולת הצפה בנהר מתנקזת בזרם המרכזי כך שאינה עוברת באזורי הרחצה ואינה מפריעה לרוחצים. הפסולת כוללת זרים יבשים, ענפים, עלים ועשבים ועלים המשמשים לאריזת מוצרי מזון ובתור צלחות חד פעמיות. פסולת מתכלה אשר אינה מזיקה לנהר. הבעיה היחידה היא שבימינו יש אלו המשליכים את הפסולת כשהיא ארוזה בשקית פלסטיק.

הג'מוסים רוחצים בגנגה

הלוויות לגדת הנהר הן דבר שבשיגרה בורנסי. בניגוד למקומות אחרים בהודו, כאן אתרי הלוויות פועליו 24 שעות ביממה ותמיד בוערת בהם אש. כמה פעמים ביום אפשר להיתקל בתהלוכת לוויה הנושאת גופה עטופה בבד על אלונקת במבוק. (אם זה נראה לכם עגמומי משהו אז זה הזמן לציין שגם תהלוכות חתונה עוברות ברחוב יותר מפעם ביום). תוך כדי תהלוכה צועקים נושאי האלונקה את המנטרה "רמה נמה סטיהה" (שמו של אלוהים הוא האמת). בהגיעם אל אזור הלוויות שלגדת הנהר הם רוחצים את הגופה העטופה בבדים ומניחים אותה על ערימה של בולי עץ. את האש מביאים מאש התמיד הסמוכה לאתר הלוויות. עתה נותר רק לתת לאש לעשות את שלה ולכלות את הגופה. ליד האתר ילדים משחקים קריקט עם אבנים ובקבוקי פלסטיק והכלבים, הפרות והעיזים משוטטים באין מפריע באווירה קלילה ומשונה שכזו. בדרך כלל לא תמצאו נשים בלוויה. בהודו היו מקרים שאלמנה זינקה אל אש הלוויה של בעלה כדי ללוות אותו אל העולם הבא ובכלל, אם תמצאו אישה בלוויה בהודו סביר להניח שהיא תשבור את האווירה הקלילה של הלוויה. בעוד האש בוערת, אחד מבני המשפחה מתעטף בבד לבן ועובר גילוח הראש. במשך עשרת הימים הבאים הוא יקיים מנהגי אבלות הכוללים שינה על הריצפה. הגופה נשרפה כליל. האפר נאסף בכד חרס. בן המשפחה שעבר גילוח יורד עם הכד אל המים, עומד כשפניו אל הגדה ומשליך את הכד לאחור. עץ הוא מצרך יקר. בעבר הסתפקו השכבות החלשות במדורת שריפה מעץ זול אשר כתוצאה ממנה גופות לא נשרפו היטב. כיום קיימת האופציה הזולה יותר של קרמטוריום חשמלי.

קרמטוריום חשמלי – ורנסי

האם כל כך הרבה פעולות המבוצעות באותם המים עלולות ליצור בעיה עבור הרוחצים? בקרב התיירים המערביים מסתובבת הסיסמה הידועה ש"הגנגה מזוהמת". כל הודי יגכח על אמרה זו. לא די באפר המתים כדי לזהם נהר וגם ידוע על תכונתם המסתורית של מי הגנגה להישאר טריים לזמן ממושך. ניסויים שנערכו במי הגנגה הניבו תוצאות משונות. מסתבר שחיידקים לא יכולים להתרבות בהצלחה במים אלו. עבור ההינדים ההסבר הוא פשוט: המים האלו הם לא מהעולם הזה. ניסיונות מדעיים יותר למצוא הסבר לאותו "גורם X" המטהר את מי הגנגה נוטים לתלות את הסיבה במצבורי הגופרית במקורות הנהר מה שיוצר בו תהליכי חימצון לא רגילים. בסופו של דבר, העובדה היא שבאירועים דתיים רבים כגון הקומבה-מלה נוהגים המוני בני אדם לטבול בו זמנית בנהר ומעולם לא אירעה התפרצות של מגפה בסמוך לאירוע שכזה.

רוחצים בנהר בזריחה – ורנסי

הערב יורד על ורנסי. זו השעה שנהוג להציף נרות ופרחים על המים כמנחה לגנגה. בגהאת הראשית מתקיים טקס הגנגה ארטי, טקס סגידה עם מנורות, קטורת, מניפות ופרחים, בדיוק כמו בכל מקדש בהודו, רק שכאן הטקס נערך על גדת הנהר ומכוון אל הגנגה. חמישה כוהנים, בני אותה משפחה, מנהלים את הטקס לקול תופים, צלצולי פעמונים ומוזיקה. טקס דומה מתרחש בערים נוספות לאורך הנהר כשהחשובות ביניהם הן רישיקש והרידוואר. חלק מהצופים בטקס עושים זאת מתוך סירות בנהר. בכלל, השיט בסירה על הגנגה הוא חוויה מומלצת, רצוי עם הזריחה. אפילו האל רמה עשה זאת פעם.

גנגה ארטי – ורנסי

גדות הגנגה בעיר ורנסי הן כל כך פופולאריות שאין מלך שמכבד את עצמו שלא בנה לו ארמון על אחת מהגהטות בורנסי. כיום המלכים אינם והארמונות מצויים חלקם בבעלות פרטית. חלק מאחד הארמונות שהיה שייך למלך נפאלי נקנה על ידי מיסיון אמא תרזה ומשמש כיום כבית מחסה ליתומים וחסרי בית הנאספים מהרחוב. לדברי אחת הנזירות, יש במקום כ-120 מיטות וכשאין מקום אנשים ישנים על הרצפה. המקום מנוהל מכספי תרומות ובעזרתם של מתנדבים. אם אתם בורנסי, קניתם בגד חדש ומחפשים להיפטר מהישן כדי לפנות מקום בתרמיל, אתם יכולים לתת אותו למיסיון אמא תרזה שליד שיוולה גהאת (Shivala Ghat).

ארמונות על הנהר – ורנסי

איך טובלים בנהרות ואגמים בהודו?

כל גוף מים פחות או יותר הוא קדוש בהודו. הטבילה במים נעשית לצורך היטהרות רוחנית כמו גם לשם רחצה גשמית. במידה והחלטתם לקיים טבילה בנהר או אגם בהודו, יש כמה כללים שכדאי לשמור עליהם. תחילה, זכרו שאתם בחברה מסורתית. נשים לא מופיעות בפומבי כשהן לבושות בבגדי ים כמו שהם מקובלים במערב. הצטיידו בשתי חתיכות לפחות של בד רחצה (גהמשה) אותו ניתן לרכוש בחנויות טקסטיל. גברים נכנסים למים כשהבד כרוך סביב מותניהם. נשים נכנסות למים כשהן לבושות בסארי או פנג'ב ואז מתלבשות מתחת לבגד יבש.

בבחירת מקום הרחצה רצוי לראות לאן אנשים אחרים הולכים. אם אין מדרגות במקום מסויים יש סיכוי שתמצאו את עצמכם עם הרגליים עמוק בבוץ. אם אתם רואים במקום מסויים קבוצה של רוחצים מהמין השני, כניראה שעדיף שלא תטבלו דווקא שם.

שימו עין על הבגדים ועל חפצי ערך כשאתם מתפשטים ונכנסים למים. הזהרו שלא לדרוך על חתיכות סבון חלקלקות שהושארו על המדרגות. באגמים ובמקוואות יתכן והמדרגות שבתוך המים יהיו חלקלקות ומכוסות בירוקת. רצוי להאחז במשהו ולרדת בזהירות. לעיתים תמצאו שרשראות מתכת המחוברות למדרגות על מנת שתוכלו להאחז בהן ולא להחליק. היזהרו שלא לדרוך על משהו משונן. רדו בזהירות ושימו לב היכן נגמרות המדרגות. אם נגמרו לכם המדרגות ואתם ממשיכים הלאה, שימו לב שגרם מדרגות חדש עשוי להתחיל בשלב מסויים.

בנהרות ובעיקר בגנגה יש להיזהר שלא להתרחק יותר מידי אל תוך האגם. על הגדה הזרם אינו מורגש אך במרכז הוא חזק ועלול לסחוף אתכם. בכלל, לא רצוי לטבול בנהר כשאתם לבד. עדיף שיהיו עוד רוחצים מסביבכם.

במסורת נהוג לטבול מספר מסויים של פעמים עם כל הגוף כולל הראש (שלוש פעמים, 11 פעמים, 21 פעמים וכו'). פשוט סותמים את האף ויורדים מתחת למים. הטבילה הראשונה היא הקרה והקשה. אחר כך קל יותר. יש גם מי שצינת הבוקר בשעות הזריחה לא מונעת ממנו לטבול. במידה והחלטתם לעשות את המקלחת שלכם בנהר, כמו רבים אחרים בהודו, אל תשכחו להביא סבון. שקיות קטנות של שמפו וסבון נוזלי אפשר למצוא כמעט בכל קיוסק בהודו. אל תשאירו שקיות ואריזות ריקות על המדרגות, אפילו שאחרים עושים את זה.

בסיום הרחצה כל מה שנותר הוא להתנגב עם בד הרחצה היבש שהכנתם מראש ואז לכרוך אותו סביב המותניים ולפשוט תחתיו את בד הרחצה הרטוב שלבשתם בזמן הטבילה, לכבס אותו קצת, לסחוט, לפרוס לייבוש ולהתלבש. במידה ותנסו את ההליך שתואר כאן אתם עלולים שלא להשתמש כלל במקלחת שבמלון.

רחצת בוקר – רישיקש

Facebook comments:

comments

Powered by Facebook Comments

הפוסט הזה פורסם בתאריך הודו 2010, נהרות קדושים, שיווה עם התגים , , . קישור קבוע.

10 Responses to רחצה בגנגה – המדריך המלא

 1. I realized more new things on this weight reduction issue. A single issue is a good nutrition is very vital while dieting. A tremendous reduction in bad foods, sugary food items, fried foods, sweet foods, pork, and white-colored flour products can be necessary. Keeping wastes unwanted organisms, and toxins may prevent targets for shedding fat. While selected drugs for the short term solve the issue, the unpleasant side effects usually are not worth it, they usually never offer you more than a non permanent solution. It is a known fact that 95% of celebrity diets fail. Many thanks sharing your thinking on this blog.

 2. I mastered more new stuff on this fat loss issue. One particular issue is that good nutrition is highly vital when dieting. A massive reduction in bad foods, sugary food items, fried foods, sweet foods, pork, and whitened flour products may perhaps be necessary. Having wastes organisms, and contaminants may prevent targets for fat loss. While a number of drugs briefly solve the challenge, the nasty side effects are certainly not worth it, plus they never give more than a short-lived solution. It is a known proven fact that 95% of dietary fads fail. Thanks for sharing your opinions on this web site.

 3. says: article

  Good day to you, how are you doing? I thought that this here post is awesome. This information contained in that article has caused me to become inspired me to the point where I am rethinking specific ideas. I thank you for that. I plan to continue reading this page as time continues. Please keep writing content to your website. Your viewers are anticipating the newest writing.

 4. says: buitensex

  I am sure, that a majority of you that grown up watching comic book heroes, dreamt of the day – saving the world, killing bad guys and getting the girl across the horizon near the sunset.

 5. But Rome has said she is ready to join your life to hers in a great future.

 6. Which was kind of inspiring! Completely unforeseen. Now I am aware what I'm heading to perform tomorrow :)

 7. says: Jon Laskin

  Which was sort of inspiring! Completely unanticipated. Now I do know what I am going to do tomorrow :)

 8. Definitely, what a magnificent site and illuminating posts, I surely will bookmark your website.All the Best!

 9. פינגבאק: הודו 2010-2011 – סיכום | OmerStory

 10. says: אבי

  מעניין מאד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>